Strona Główna BIP Strona Główna
- 2017
 


11-12-2017
Porozumienie z ZS nr 3
 

11.12.2017 r. miało miejsce podpisanie porozumienia z Zespołem Szkół nr 3 im. Mikołaja Reja w Kędzierzynie-Koźlu dotyczące podejmowania wspólnych działań m. in. na rzecz pozyskiwania społecznej akceptacji dla polityki obronnej państwa, kształtowania pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych, promocji służby wojskowej i szkolenia wojskowego.


Więcej >>>>>


08-12-2017
Wizyta Szefa WSzW Opole
 

W dniu 08.12.2017 r. miała miejsce wizyta Szefa WSzW w Opolu. Do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu przyjechał Szef WSzW Opole, płk. Dariusz KAMINIÓW wraz ze swoim zastępcą ppłk. Adamem KLISZKĄ, w celu wzięcia udziału w spotkaniu roboczym z kadrą i pracownikami WKU.


01-12-2017
Narada szkoleniowa
w sprawie kwalifikacji wojskowej w 2018 roku
 
 

    1 grudnia 2017 r. o godz. 11:00 w Sali im. Edmunda Jana Osmańczyka w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się narada szkoleniowa w sprawie kwalifikacji wojskowej w 2018 roku. Spotkanie dotyczyło zasad współpracy terenowych organów administracji wojskowej z organami administracji publicznej w trakcie przygotowania i prowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2018 r. W naradzie uczestniczyli przedstawiciele Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i Wojskowych Komendantów Uzupełnień w Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu i Opolu oraz pracownicy Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego i przedstawiciele starostów – sekretarze powiatowych komisji lekarskich.
Przybyłych powitała Zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców OUW Anna BARTOSZEK-DEC. Następnie głos zabrał Szef WSzW w Opolu w zastępstwie podpułkownik Jarosław JALOWSKI, dziękując zebranym za dotychczasową, wieloletnią bardzo dobrą współpracę przy kwalifikacji wojskowej.
Kierownik Oddziału Spraw Obywatelskich oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego Tomasza RIPPELA omówił stan przygotowań do kwalifikacji wojskowej oraz najważniejsze dokumenty normujące jej przebieg. Jako następny, głos zabrał major rezerwy Kazimierz ŁOBODA z WKU w Kędzierzynie-Koźlu, który przedstawił zasady współpracy pomiędzy organami samorządu terytorialnego a terenowymi organami administracji wojskowej w zakresie kwalifikacji wojskowej. Podczas dyskusji uczestnicy spotkania wymienili poglądy i poczynili ustalenia, które pomogą przeprowadzić kwalifikację wojskową, podobnie jak w roku 2017 i poprzednich latach, na właściwym poziomie.

W roku 2018 kwalifikacja wojskowa potrwa od 30 stycznia do 27 kwietnia. W województwie opolskim zostanie powołana 1 Wojewódzka Komisja Lekarska i 12 Powiatowych Komisji Lekarskich. Rocznikiem podstawowym stającym do kwalifikacji w 2018 roku jest rocznik 1999.


Oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu – kpt. Tomasz GOLEC
Zdjęcia - p. Wiesław LANG - WSzW

Więcej >>>>>


22-11-2017
Przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu
i podległych Wojskowych Komend Uzupełnień zwiedzali
"Szkołę Orląt"
 
 
    W dniu 21-22.11.2017 r. przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu oraz Wojskowych Komend Uzupełnień w Opolu, Brzegu i Kędzierzynie Koźlu mieli możliwość zapoznania się z bazą dydaktyczną Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.
    Osoby, które na co dzień zajmują się rekrutacją i promocją mogły praktycznie zapoznać się z bogatą ofertą szkoleniową „Szkoły Orląt”. W pierwszym dniu zwiedzono Muzeum Sił Powietrznych i poznano historię lotnictwa. Uczelnia umożliwiła zapoznanie się z historią WSOSP, „podglądnięcia” życia studentów, zwiedzenia Wydziału Lotnictwa, pracowni nawigatorskich urządzeń treningowych, laboratorium symulatorów lotów, zapoznanie się z symulatorem dezorientacji. Ponadto bardzo ciekawie zaprezentowany został Zakład Wychowania Fizycznego a przede wszystkim lotniczo-gimnastyczne przyrządy specjalne (LGPS). Wiele ciekawych i przydatnych informacji zostało przekazanych w Ośrodku Szkolenia Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych. Wizyta ta pozwoli w przyszłości na dokładne przekazanie wiedzy o Uczelni przyszły podchorążym.

Tekst - p. Wiesław LANG - WSzW
Zdjęcia - p. Wiesław LANG - WSzW

Więcej >>>>>


21-11-2017
Konkurs Literacki Wojska Polskiego
 
 

W dniach: 15-17 listopada 2017r., nasza koleżanka Barbara Trochim, po raz kolejny reprezentowała Wojskową Komendę Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu w Konkursie Literackim Wojska Polskiego, ogłoszonym przez Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, zdobywając wyróżnienie.

Została zaproszona na Galę Finałową - Verba volant, scripta manent, pod nazwą Manewry Artystyczne Wojska Polskiego, do Rzeszowa, podczas której wręczone zostały nagrody oraz podziękowania.

Tematyka związana z wojskiem jest jej dobrze znana, kilkakrotnie pisała już na temat etosu służby wojskowej. W tegorocznym jury, oceniającym prace, zasiadł m.in. ppłk Grzegorz Kaliciak, autor książki "Karbala: raport z obrony City Hall".

Więcej >>>>>


11-11-2017

Narodowe Święto Niepodległości

 

 

W dniu 11.11.2017 r. Wojskowy Komendant Uzupełnień wziął udział w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obchody rozpoczęły się w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej od mszy św. za Ojczyznę. Następnie uczestnicy przemaszerowali do Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbył  się konert pieśni patriotrycznych. 

Więcej >>>>>


31-10-2017
Dzień Wszystkich Świętych

W dniu 31.10.2017r., w przededniu Wszystkich Świętych, przedstawiciele WKU uczcili pamięć poległych żołnierzy odwiedzając ich groby i zapalając znicze na kozielskim cmentarzu.

Więcej >>>>>


25-10-2017
Ćwiczenia Żołnierzy Rezerwy
         

        W dniach 23-25.10.2017 r. odbyły się trzydniowe ćwiczenia żołnierzy rezerwy posiadających nadane przydziały mobilizacyjne do Wojskowej Komendy Uzupełnień Kędzierzyn – Koźle.

  Więcej >>>>>

18-10-2017
25-10-2017
Święto Terenowych Organów Administracji Wojskowej
         

        W dniu 18.10.2015 r. w Filharmonii Opolskiej odbyły się uroczyste obchody Święta Terenowej Organów Administracji Wojskowej.
W uroczystościach wzięli udział żołnierze i pracownicy WKU.

  Więcej >>>>>

01-09-2017
Obchody 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

         W dniu 01.09.2017 r. przy pomniku Ofiar II Wojny Światowej w Parku Pojednania odbyły się uroczyste obchody 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
W uroczystości wziął udział Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Andrzej MUDRAK
.
  Więcej >>>>>


28-08-2017

Przyjęcie obowiązków Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu przez pułkownika Dariusza KAMINIÓW

28 sierpnia 2017 roku czasowo pełniący obowiązki Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu podpułkownik Adam KLISZKA zakończył pełnienie obowiązków na tym stanowisku.
Pełnienie obowiązków Szefa WSzW przyjął pułkownik Dariusz KAMINIÓW. Ppłk Adam KLISZKA, dziękując całemu stanowi osobowemu WSzW za rzetelną służbę i pracę, podkreślił, że służba na stanowisku cz.p.o. Szefa WSzW była ważnym czasem w przebiegu jego oficerskiej służby.Płk KAMINIÓW podziękował Wicewojewodzie Opolskiej, Marszałkowi Województwa Opolskiego, Prezydentowi Miasta Opola, żołnierzom i pracownikom wojska WSzW, wojskowym komendantom uzupełnień z Brzegu, Kędzierzyna-Koźla i Opola, obecnym na uroczystości dowódcom jednostek wojskowych z Opola i Brzegu, zaproszonym gościom ze służb mundurowych z terenu województwa opolskiego i wszystkim uczestnikom uroczystości, za udział w ceremonii i przywitanie w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Opolu, co przełoży się na jak najlepszą współpracę i służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej.
12-07-2017
12.07.2017r. - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

W dniu 12.07.2017 r. w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobujstwa. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, następnie kompania honorowa, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście i mieszkańcy miasta przeszli pod Gimnazjum Nr 2 im. Orląt Lwowskich gdzie zostały wygłoszone okolicznościowe przemówienia oraz złożono wieńce i wiązanki pod tablicą upamiętniającą ludobójstwo Polaków na Kresdach. W uroczystościach udział wziął Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień.

Więcej >>>>>13-06-2017
Przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu i podległych wojskowych komend uzupełnień zwiedzali "Kuźnię Generałów"

W dniu 13.06.2017 r. przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu oraz Wojskowych Komend Uzupełnień w Opolu, Brzegu i Kędzierzynie Koźlu mieli możliwość zapoznania się z bazą dydaktyczno – szkoleniową Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Osoby, które na co dzień zajmują się rekrutacją i promocją mogły praktycznie zapoznać się z bogatą ofertą szkoleniową w „Kuźni Generałów”. Uczelnia umożliwiła zapoznanie się z infrastrukturą przeznaczoną do szkolenia z wychowania fizycznego, historią WSOWL, „podglądnięcia” życia studentów, poznania systemu „PACAST”, urządzenia treningowego „ASTER” i „ŚNIEŻNIK” oraz uczestniczenia w zajęciach w „Sali treningów ogniowych”.

Więcej >>>>>
01-06-2017
Uroczyste przyjęcie obowiązków Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu

W dniu 01.06.2016 r. w obecności Szefa WSzW w Opolu odbyło się uroczyste objęcie obowiązków Wojskowego Komendanta Uzupełnień przez ppłk. Andrzeja MUDRAKA
19-05-2017

Pożegnanie Wojskowego Komendanta Uzupełnień

W dniu 17.05.2017 r. pożegnano Wojskowego Komendanta Uzupełnień. Podpułkownik Janusz WESOŁOWSKI w Kędzierzynie - Koźlu służył w WKU przez ostatnich 10 lat. W uroczystości wziął udział Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu ppłk KLISZKA, Szef biura sentaora Grzegorza PECZKISA, Starosta i w-ce starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, Prezydent miasta Kędzierzyn-Koźle, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Wojskowcyh Komend Uzupełnień województwa opolskiego, zaproszeni goście, żołnierze i pracownicy WKU. W obecności Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu zostały przekazane obowiązki Wojskowego Komendanta Uzupełnień w ręce Szefa Wydziału - zastępcy Wojskowego Komendanta Uzupełnień.
Goście i obsada WKU złożyli podziękowania odchodzącemu Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień za pracę i jego zasługi.
Uroczystość pożegnania
Wojskowego Komendanta Uzupełnień zbiegła się z jego 60 urodzinami.


17-05-2017

Piknik Kompanii NSR WSzW w Opolu

W sobotę 10 czerwca 2017 roku odbędzie się coroczne spotkania żołnierzy kompanii Narodowych Sił Rezerwowych przy Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Opolu.
Spotkanie odbędzie się w Forcie Prusy w Nysie.

 
02-05-2017

Wyróżnienia w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dnia 2 maja w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie dokonano uroczystego wręczenia odznaczeń. Z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu odznaczenia otrzymali:

Złoty Medal za zasługi dla Obronności Kraju pan Zdzisław POTWORA

Brazowy Medal za zasługi dla Obronności Kraju pani Ewelina PORĘBSKA i Anna PISKOROWSKA-PALETTA

Więcej informacji na temat uroczystości wręczenia oddznaczeń w Warszawie znajduje się w poniższym załączniku "Wiecej>>>>".

 

02-05-2017


Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 02.05.2017r. delegacja WKU uczestniczyła w uroczystym podniesieniu flagi państwowej przy siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu.

28-04-20177

Współpraca z partnerami społecznymi

W dniach 26.04. i 28.04.2017 r. w Głogówku odbyły się XL Wojewódzkie Zawody Sportowo - obronne "Sprawni jak żołnierze 2017" i LVI Wojewódzkie Zawody Strzelectwa Sportowego "O Srebrne Muszkiety". W czasie trwania tych zawodów WKU wystawiła "Punkt Informacyjno - Promocyjny" nt. ochotniczych form służby wojskowej. Obie imprezy były ujęte w planie współpracy WKU na 2017 r. z organizacjami pozarządowymi i innymi parnterami społecznymi.


18-04-2017
Przekazanie i przyjęcie obowiązków

W dniu 18.04.2017r. w Wojkowej Komendzie Uzupełnień nastąpiło przekazanie i przyjęcie obowiązków. Na stanowisko Szefa Wydziału – Zastępcy Wojskowego Komendanta Rozkazem Personalnym Szefa Sztabu Generalnego WP został wyznaczony mjr Jarosław KRZEMIŃSKI jednocześnie przekazał obowiązki Szefa Wydziału w Wydziale Rekrutacji do czasowego pełnienia kpt. Tomaszowi ZBYLUTOWI.

Więcej >>>>>


06-04-2017
Uroczyste pożegnanie oraz przekazanie obowiązków

         W dniu 06.04.2017r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu w obecności Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu ppłk Adama KLISZKI oraz Kierowniczej Kadry z WKU w Brzegu i Opola, odbyło się uroczyste pożegnanie    mjr Pawła HORWATA wyznaczonego na wyższe stanowisko służbowe oraz przekazanie czasowego pełnienia obowiązków Wojskowego Komendanta Uzupełnień.

Więcej >>>>>
06-04-2017
XI Targi Pracy i Edukacji

        W dniu 06.04.2017r. odbyły się XI Targi Pracy i Edukacji w Kędzierzynie-Koźlu. Gdzie Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu wystawiała swój punkt promocyjny.

Więcej >>>>>                                                                                                                                                            22-03-2017
Spotkanie z młodzieżą

        W dniach 21 -  22.03.2017r. odbyły się spotkania z młodzieżą klas mundurowych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich i Zespole Szkół w Kietrzu. Przedstawiciel WKU przeprowadził na tych spotkaniach prelekcję nt. „Ochotnicze formy służby wojskowej”. Z tytułu tych spotkań w podziękowaniu za ich przeprowadzenie WKU otrzymało podziękowanie.

Więcej >>>>>


16-03-2017
Kwalifikacja wojskowa

        W dniach 07.03. 2017 r. i 13.03.2017 r. rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa w powiatach strzeleckim i głubczyckim. Kwalifikacja została poprzedzona szkoleniem dla osób zakładających ewidencję wojskową przeprowadzoną dla każdego powiatu w WKU Kędzierzyn – Koźle.

Więcej >>>>>


06-03-2017
Spotkanie z senatorem

        W dniu 7 marca 2017 roku Wojskową Komendę Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu odwiedził senator Rzeczypospolitej Polskiej dr Grzegorz PECZKIS.

Więcej >>>>>


03-03-2017
Spotkanie z młodzieżą szkolną

        W dniu 03.03.2017 r. w Ochotniczym Hufcu Pracy odbyło się spotkanie z młodzieżą ostatnich klas połączone z prelekcją na temat: „Ochotnicze formy służby wojskowej” przeprowadzoną przez przedstawicieli WKU. Spotkanie odbyło się w ramach podpisanego porozumienia o współpracy.

Więcej >>>>>


01-03-2017
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

        W dniu 1 marca 2017 r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w której udział wzięli żołnierze i pracownicy WKU. Wojskowy Komendant Uzupełnień i przedstawiciele WKU uczestniczyli także w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie administrowanym przez WKU tj.           w powiecie strzeleckim, głubczyckim i kędzierzyńsko – kozielskim.

Więcej >>>>>


31-01-2017
KWALIFIKACJE WOJSKOWE 2017

        W dniu 30.01.2017 r. rozpoczęła się Kwalifikacja Wojskowa dla powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego. Kwalifikacje zostały poprzedzone szkoleniem w dniu 24.01.2017 r. dla osób zakładających ewidencję wojskową i prowadzących prace świetlicowe.

Więcej >>>>>


13-01-2017
KOLĘDY ZESPOŁU WOJSKOWEGO ROZBRZMIAŁY NA GÓRZE ŚW. ANNY

        W czwartkowy wieczór 12 stycznia 2017 roku o godzinie 18:00 w Domu Pielgrzyma przy Bazylice na Górze Świętej Anny rozbrzmiały kolędy w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.Była to prawdziwa uczta kolędowa na najwyższym poziomie, podarowana przez solistów i orkiestrę, których występy podziwia publiczność na całym świecie. Na koncert zaprosili: Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie – Koźlu oraz Dyrektor Domu Pielgrzyma przy Bazylice na Górze Świętej Anny.Występ zawierał kolędy, zarówno te znane, jak i starodawne, sprzed kilku wieków. Publiczność usłyszała pieśni bożonarodzeniowe w języku polskim, niemieckim i łacińskim. Walory muzyczne wieczoru zostały uzupełnione przez wspaniałe poprowadzenie występu przez Kapelmistrza, który w elokwentny, a jednocześnie bardzo przystępny sposób przybliżał gościom historię i tradycję związaną z tworzeniem i śpiewaniem kolęd.Artyści z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wystąpili na Opolszczyźnie nie pierwszy raz. Ich koncerty wrosły już w program wydarzeń kulturalnych województwa. Pomysłodawcą wieczoru kolęd był Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu w latach 2011 – 2016 Pan pułkownik w stanie spoczynku Mirosław KARASEK.

Więcej >>>>>


01-01-2017

       Z dniem 01.01.2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 16.11.2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 2138).