Strona Główna BIP Strona Główna
- 2018
 
19-10-2018
XVII Puchar Szefa Sztabu Generalnego WP w Strzelaniu
 
Drużyna Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu zajęła drugie miejsce wśód Wojewódzkich Sztabów Wojskowych w XVII Pucharze Szefa Sztabu Generalnego WP w strzelaniu


03-10-2018
Zapraszamy na Piknik Niepodległościowy
 

 

27-09-2018
XVII Puchar Szefa Sztabu Generalnego WP w Strzelaniu
 
Drużyna Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu zajęła drugie miejsce wśód Wojewódzkich Sztabów Wojskowych w XVII Pucharze Szefa Sztabu Generalnego WP w strzelaniu

18-09-2018
Rocznica Napaści ZSRR
 
W dniu 17.09 obchodziliśmy rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. W uroczystości przy kościele pod wezwaniem Ducha Św. i NMP na oś. Piastów udział wziął Wojskowy Komendant Uzupełnień z Kędzierzyna-Koźla ppłk Jarosław JALOWSKI, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele środowisk kresowych i patriotycznych, młodzież ze szkół powiatu oraz mieszkańcy.
więcej na:
https://kk24.pl/rocznica-napasci-zsrr-na-polske-uroczystosci-przy-kosciele-na-osiedlu-piastow-zdjecia/


15-09-2018
XI dni Twierdzy Koźle
 
W sobotę 15 września na kozielskich plantach obok Miejskiego Domu Kultury odbyły się XI Dni Twierdzy Koźle, które rozpoczęły koncerty orkiestr z Holandii i Ukrainy.
O godzinie 16:00 nastąpiła odprawa oddziałów grup rekonstrukcyjnych biorących udział w bitwie. Na odpowiednio przygotowanym terenie bitwy starło się ponad 150 członków grup rekonstrukcyjnych z Polski oraz Czech, którzy realistycznie oddali klimat i okoliczności pamiętnej bitwy.
Po godzinie wystrzały z muszkietów i armat ustały, a widzowie mogli zwiedzić obozowisko oraz porozmawiać i dowiedzieć się ciekawostek jak wyglądało życie i uzbrojenie żołnierzy ponad 200 lat temu.
W imprezie uczestniczyli również przedstawiciele WKU w Kędzierzynie-Koźlu, wystawiając stanowisko informacyjno-promocyjne, które cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko osób zainteresowanych służba wojskową, lecz również osób z grup rekonstrukcyjnych.
 

Więcej >>>>> 


15-09-2018

Szkolenie z zakresu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej
 
W dniach 14 i 15 września w m. RZESZÓW przedstawiciele wydziału rekrutacji z naszego WKU mjr Krzysztof ZALEWSKI oraz ppor. Adam KOZIOŁ brali udział w szkoleniu z realizacji zadań przez Terenowe Organy Administracji Wojskowej w zakresie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolenie to, połączone było z obserwacją ćwiczeń rotacyjnych żołnierzy WOT.
07-09-2018
30 Lecie służby zawodowej
 
W dniu dzisiejszym w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji jubileuszu 30lat służby Szefa Wydziału Rekrutacji mjr Krzysztofa ZALEWSKIEGO. W czasie zbiórki Wojskowy Komendant Uzupełnień wyrażając słowa uznania wręczył Panu Majorowi dyplom uznania oraz ryngraf Wojskowej Komendy Uzupełnień
 


07-09-2018
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego
 
W dniach 4-9 wrzesień 2018 w Targach Kielce odbywaja się Miedzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, które od ćwierć wieku jest wizytówką polskiego przemysłu obronnego. Można tam równierz zobaczyć prezentacje "zbrojeniówki" krajów z całego świata. W wystawie tej razem z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Opolu udział wzięli przedstawiciele z naszego WKU w Kędzierzynie-Koźlu mjr. Krzysztof ZALEWSKI oraz Pan Marcin SKARŻYŃSKI.

07-09-2018
Szkolenie strzeleckie żołnierzy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu i wojskowych komend uzupełnień
 
 
5 września 2018 roku żołnierze Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu i podległych wojskowych komend uzupełnień: w Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu i Opolu, doskonalili umiejętności
    w posługiwaniu się bronią i w prowadzeniu celnego ognia z broni etatowej.


Szkolenie odbyło się w Pawłowie, na strzelnicy garnizonowej 1 Brzeskiego Pułku Saperów.

Szkolenie prowadził kierownik zajęć kapitan Wojciech FAŁAT z WKU w Opolu, który podczas zbiórki omówił zasady bezpieczeństwa, przebieg szkolenia i warunki strzelania.

Żołnierze strzelali do figury bojowej nr 23p (5 strzałów) oraz do tarczy sportowej TS-4 (10 strzałów). Ponadto specjalista WSzW major Robert KRÓL przeprowadził szkolenie z metodyki prowadzenia zajęć strzeleckich.

Artykuł i zdjęcia: Oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu


03-09-2018
79 Rocznica wybuchu II Wojny Światowej
 
 

1 września w parku pojednania w Kędzierzynie-Koźlu obchodzona była 79 rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatanci i członkowie organizacji społecznych, a także zwykli mieszkańcy miasta oddali hołd ofiarom i walczącym w czasie II Wojny Światowej. Podczas uroczystości odśpiewano hymn narodowy, wygłoszono okolicznościowe przemówienia oraz złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar II Wojny Światowej.


Zdjęcia: kk24.pl
 


27-08-2018
Niepodległa Osiemnastka

 

W dniu 26.08.2018 r. w Parku Historii we Włodzieninie, Stowarzyszenie Krótkofalowców Podgórza Opawskiego zorganizowało Piknik z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości "Niepodległa Osiemnastka", połączony z pokazem wojskowego sprzętu. Zobaczyć można było między innymi UAZ-469 z radiostacją desantową, Wozy bojowe BRDM, karabin maszynowy "MAXIM" wz.1910, granaty, mundury i wiele innych. Na pikniku Wojskowa Komenda Uzupełnień z Kędzierzyna-Koźla wystawiła namiot promocyjny, gdzie uczestnicy imprezy dowiedzieć mogli się wszystkiego o ochotniczych formach służby wojskowej.


 24-08-2018
Więcej szeregowych z szansą na oficera

 

Kursy oficerskie na wojskowych uczelniach będzie mogło w przyszłym roku rozpocząć 475 osób. Ponad 330 miejsc jest przeznaczonych dla żołnierzy, z tego aż 41 dla szeregowych. To dużo więcej niż w poprzednich latach, gdy limit dla tego korpusu wynosił 15. Większość absolwentów będzie służyć w jednostkach Dowództwa Generalnego, 144 osoby trafią do WOT-u. Nabór na pierwszy kurs już trwa.


24-08-2018

Praktyczny wymiar Legii Akademickiej

 


 
Najpierw przyswajali wojskowe abecadło, potem uczyli się, jak dowodzić drużyną. W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu praktyczne szkolenie w ramach dwóch modułów: podstawowego i podoficerskiego, ukończyło w sumie 81 studentów.


20-08-2018

Zawody Kawaleryjne Militari o puchar szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu

 

W dniu 18.08.2018 r. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu ppłk Jarosław JALOWSKI, uczestniczył w obchodach 10 rocznicy powstania stowarzyszenia 19 Pułku Ułanów Wołyńskich.
 
 
 

 
16-08-2018
Wręczenie patentu oficerskiego

 

W dniu 16.08.2018 r. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu ppłk Jarosław JALOWSKI, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył patent oficerski dla szer. w st. spocz. księdza Walentego KOZIOŁ. W uroczystym wręczeniu patentu, udział wzięli przedstawiciele Gminy Głogówek: Zastępca Burmistrza Głogówka pani Barbara WRÓBEL i Sekretarz Gminy pani Anna BARYSZ. Wojskowy Komendant Uzupełnień podkreślił zasługi księdza dla obronności i Sił Zbrojnych, przekazując podziękowania w swoim imieniu. Następnie mianowany podzielił się doświadczeniami i wspomnieniami ze służby wojskowej.

ks. ppor. w st. spocz. Walenty Kozioł, odbył czynną służbę wojskową w latach 1962-1964 w 14 pułku zmechanizowanym w Tarnowie, w ramach powoływania do odbycia służby wojskwoej studentów teologii. Ówczesne władze liczyły, że w ten sposób zniechęcą kleryków do rezygnacji z posługi kapłańskiej.

 

 

 
16-08-2018
Wizyta na grobie poległego w czasie misji poza granicami kraju.

 

W dniu 16.08.2018 r. przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu, z okazji rocznicy śmierci sierżanta Szymona SITARCZUKA poległego w Afganistanie, odwiedzili jego grób na cmentarzu w Głogówku, zapalili znicz i uczcili jego pamięć.

 


 
14-08-2018
Uroczysta zbiórka z okazji dnia Wojska Polskiego w dniu 15.08.2018r.

 

W dniu 14 sierpnia 2018 r., podczas uroczystej zbiórki  Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu ppłk Jarosław JALOWSKI, wyróżnił pracowników z okazji dnia Wojska Polskiego. Na zaproszenie Wojskowego Komendanta Uzupełnień odwiedził nas były Komendant WKU ppłk rez. Janusz WESOŁOWSKI.

 31-07-2018
74 Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

 

30-07-2018
Święto Policji
W dniu 27.07.2018r. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu ppłk Jarosław JALOWSKI, uczestniczył w uroczystej odprawie służbowej z okazji Święta Policji w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

26-07-2018
Święto Wojska Polskiego

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Święta Wojska Polskiego w dniu 15.08.2018 r. .


23-07-2018
Serial dokumentalny o 10 Opolskiej Brygadzie Logistycznej

 

Jak wygląda remont Rosomaka, jakie menu jest serwowane w wojskowej stołówce, a także jakim zadaniom żołnierze muszą sprostać podczas misji zagranicznych - to tylko część pytań, które ekipa TVP3 Opole zadała żołnierzom 10 Brygady Logistycznej.


12-07-2018
Rocznica Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa

 

W dniu 12.07.2017 r. w Kędzierzynie-Koźlu obchodzono 75 rocznicę Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Obywatelach II RP. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 10:00 mszą świętą w kościele św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu. Po uroczystej mszy kompania honorowa 91 batalionu logistycznego z Komprachcic, przy akompaniamencie orkiestry dętej z Górażdży, wraz z pocztami sztandarowymi, zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami miasta przemaszerowali ulicami miasta, przed tablicę znajdującą się na terenie Gimnazjum Nr 2 im. Orląt Lwowskich, upamiętniającą tamte wydarzenia. Wygłoszono na tę okoliczność przemówienia oraz złożono wieńce. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych, przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej, 10 Brygady Logistycznej z Opola, organizacje i stowarzyszenia kombatanckie wraz z zaproszonymi gośćmi. WKU reprezentował Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Jarosław Jalowski.


09-07-2018
Powołanie do okresowej służby wojskowej

 

W dniu 09 lipca 2018 r., Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu ppłk Jarosław JALOWSKI, podczas zbiórki całego stanu osobowego WKU, powitał kolejnego oficera, podporucznika Adama KOZIOŁ, rozpoczynającego pełnienie służby okresowej na stanowisku oficera Wydziału Rekrutacji.
ppor. Adam KOZIOŁ to mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. W latach 2002 do 2004 pełnił zasadniczą służbę wojskową w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oraz w 10 Brygadzie Logistycznej w Opolu. Po zakończeniu zasadniczej służby wojskowej do 2015 r. kontynuował służbę jako żołnierz zawodowy w 10 Brygadzie Logistycznej. W tym okresie uczestniczył w misjach zagranicznych na terenie Afganistanu i Czadu. Odznaczony Gwiazdą Afganistanu i Czadu. W roku 2016 ukończył kurs oficerski w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Nowoprzybyłemu oficerowi życzymy wytrwałości i sukcesów na nowym stanowisku służbowym.


04-07-2018

 

W niedzielę 3300 studentów z całej Polski, w tym 1200 kobiet, rozpoczęło praktyczne szkolenie wojskowe w programie Legia Akademicka. Moduł podstawowy obejmuje naukę strzelania i taktyki, a także szkolenie SERE i medyczne.


03-07-2018

 

W poniedziałek 2 lipca br. w obecności Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, na dziedzińcu Sztabu Generalnego WP odbyła się ceremonia przekazania i objęcia obowiązków szefa Sztabu Generalnego WP.


01-07-2018
Pielgrzymka dzieci na Górę Św. Anny.

 

W niedzielę 01 lipca 2018 r., odbyła się coroczna Pielgrzymka Dzieci na Górę Św. Anny. Pielgrzymujące dzieci wraz z rodzicami bardzo licznie przybyły na uroczystości liturgiczne. W święcie wzięli udział również przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień z Kędzierzyna-Koźla, którzy wraz z żołnierzami 10 Brygady Logistycznej z Opola promowała Wojsko Polskie.
Święto to było znakomitą okazją tworzenia pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość zapoznania z wyposażeniem żołnierza na polu walki. Rodzice mogli powspominać dawne czasy, zrobić zdjęcia, a dzieci cieszyły się z otrzymanych plakatów i drobnych „gadżetów”.

Tekst: mjr Zalewski

Zdjęcia : M. Skarżyński


27-06-2018
Szkolenie strzeleckie żołnierzy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu i wojskowych komend uzupełnień

 

27 czerwca 2018 roku żołnierze Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu i podległych wojskowych komend uzupełnień: w Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu i Opolu, doskonalili umiejętności w posługiwaniu się bronią i w prowadzeniu celnego ognia z broni etatowej.
Szkolenie odbyło się w Gliwicach, na strzelnicy 4 Wojskowego Oddziału Gospodarczego.
Zajęcia rozpoczął Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego pułkownik Dariusz KAMINIÓW, udzielając wskazówek odnośnie bezpiecznego przeprowadzenia zajęć. Poinformował również o konieczności wybrania reprezentacji WSzW w Opolu i podległych WKU do udziału w XVII Pucharze Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Strzelaniu z Pistoletu Wojskowego, który odbędzie się we wrześniu tego roku. Następnie kierownik strzelania major Krzysztof ZALEWSKI z WKU w Kędzierzynie-Koźlu szczegółowo omówił zasady bezpieczeństwa, przebieg zajęć i warunki strzelania.
Wyniki strzelań wykazały wysoki poziom wyszkolenia strzeleckiego żołnierzy.

Artykuł i zdjęcia: Oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu


25-06-2018
Powołanie do służby okresowej

 

W dniu 25 czerwca 2018 r., Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu ppłk Jarosław JALOWSKI, podczas zbiórki całego stanu osobowego WKU, powitał nowo przybyłego oficera podporucznika Patryka KRAMARCZYKA na stanowisko oficera Wydziału Planowania Mobilizacyjnego i Administrowania Rezerwami. To pierwszy oficer, który w WKU w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął pełnienie służby okresowej, która daje możliwość powołania w późniejszym terminie do służby stałej.

Nowoprzybyłemu oficerowi życzymy wtrwałości i sukcesów na nowym stanowisku służbowym.

ppor. Patryk KRAMARCZYK to mieszkaniec tutejszego miasta, jest absolwentem Politechniki Opolskiej. W 2015 roku ukończył służbę przygotowawczą w CUiE w Toruniu. W 2016 roku odbył kurs przeszkolenia kadr rezerwy – kurs oficerski w WAT w Warszawie.


07-06-2018

SZKOLENIE OGNIOWE ŻOŁNIERZY
WOJEWÓDZKIEGO SZTABU WOJSKOWEGO W OPOLU

I WOJSKOWYCH KOMEND UZUPEŁNIEŃ
RZUT GRANATEM

 5 czerwca 2018 roku żołnierze Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu i podległych Wojskowych Komend Uzupełnień: w Brzegu, Kędzierzynie–Koźlu i Opolu, doskonalili umiejętności rzutu granatem bojowym. Szkolenie odbyło się w Pępicach, na Ośrodku Szkolenia Inżynieryjno-Saperskiego 1 Brzeskiego Pułku Saperów.

Zajęcia na rzutni granatem rozpoczął kierownik zajęć major Grzegorz CEGLARZ. Omówił szczegółowo przebieg zajęć oraz udzielił instruktażu odnośnie bezpiecznego przeprowadzenia szkolenia.

Po zapoznaniu z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa podczas rzucania granatami ręcznymi, żołnierze wykonali rzut granatem ręcznym RG-42 ćwiczebnym, mający na celu przygotowanie żołnierzy do rzutu granatem bojowym.

Kolejnym zagadnieniem był rzut granatem bojowym RG-42. Każdy z żołnierzy wykonał rzut dwa razy.

Ponadto żołnierze doskonalili znajomość budowy i zasad działania ręcznego granatu obronnego F-1 i granatu ręcznego odłamkowego (zaczepnego) RG-42.

Należy zwrócić uwagę na stuprocentowe wykonanie rzutu granatem przez uczestników zajęć. Wyniki rzutów wykazały wysoki poziom wyszkolenia ogniowego żołnierzy terenowych organów administracji wojskowej.

Artykuł i zdjęcia: Oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu


02-06-2018
XV WOJEWÓDZKIE DNI KULTURY KRESOWEJ

 

W dniu 02.06.2018 r. Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Jarosław JALOWSKI wziął udział w obchodach "XV Wojewódzkich Dniach Kurtury Kresowej". Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, po której odbył się Marsz Pamięci do Gimnazjum Nr 1 im. Orląt Lwowskich pod tablicę upamiętniającą ludobójstwo Polaków na Kresach. Wystąpienia zaproszonych gości poprzedziły odczytanie Apelu Pamięci, oddanie salwy honorowej i złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą. W godzinach popołudniowych w Miejskim Óśrodku Kultury odbyła się "Konferencja naukowo-historyczna" poświęcona wydarzeniom na kresach.


26-05-2018
ROTACYJNE ĆWICZENIA ŻOŁNIERZY NSR

 


26-05-2018
97 ROCZNICA WYBUCHU III POWSTANIA ŚLĄSKIEGO

W dniu 03.05.2018 r. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu ppłk Jarosław JALOWSKI, wziął udział w uroczystościach obchodu 97 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

 26-05-2018
XX-LECIE REAKTYWACJI BRACTWA STRZELECKIEGO

W dniu 26.05.2018 r. przedstawiciel WKU wziął udział w obchodach XX-lecia reaktywacji Bractwa Strzeleckiego w Głogówku. Bractwo Strzeleckie od 2015 roku ma podpisane porozumienie o współpracy z naszą komendą. Przedstawiciel WKU mjr. Krzysztof ZALEWSKI wręczył Prezesowi Bractwa okolicznościowy list gratulacyjny oraz podziękował za owocną współpracę, wziął także udział w strzelaniu dla zaproszonych gości, zajmująć czołowe miejsce.  Obchody zakończyło strzelanie dla przedstawicieli Bractw Strzeleckich i Kurkowych zaproszonych na obchody jubileuszowe.

 


17-05-2018
WOJSKO SZUKA MUZYKÓW

10-05-2018
WIEDZĄ JAK ZACHĘCIĆ DO STUDIOWANIA NA AKADEMI MARYNARKI WOJENNEJ

MORZE, OJCZYZNA, OBOWIĄZEK”, pod tym mottem od 7 do 9 maja 2018 roku przedstawiciele Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu oraz Wojskowych Komend Uzupełnień w Opolu, Brzegu i Kędzierzynie-Koźlu zapoznawali się z ofertą, zasadami rekrutacji oraz zapleczem dydaktyczno–szkoleniowym Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

W podróży zawodowej uczestniczyli żołnierze i pracownicy wojska z Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień WSzW oraz z Wydziałów Rekrutacji WKU. To oni na co dzień zajmują się rekrutacją i promocją, przedstawiają młodzieży warunki służby kandydackiej na uczelniach i w szkołach wojskowych.

Uczestnicy podróży zawodowej mieli sposobność poćwiczyć na symulatorach i trenażerach takich jak: mostek kapitański odtwarzający rzeczywiste warunki wyjścia z gdyńskiego portu, symulator strzelecki „Śnieżnik”, trenażer zespołu dowodzenia okrętem podwodnym. Zwiedzający manewrowali modelami statków i okrętów w Pracowni Manewrowania Jednostkami Pływającymi. Ponadto, w Pracowni Broni Rakietowej i Artylerii w Instytucie Uzbrojenia Okrętowego, zwalczali za pomocą trenażera wielkokalibrowego karabinu maszynowego atakujące okręt samoloty i śmigłowce oraz cele nawodne.

Po okręcie podwodnym typu „Kobben” pn. „Jastrząb”, wystawionym w celach ćwiczenia i zwiedzania przy siedzibie uczelni, oprowadzał zwiedzających kapitan marynarki służący do niedawna na bliźniaczym okręcie. Jego opowieści zostawiły niezatarte wrażenia.

Przedstawiciele Akademii Marynarki Wojennej przybliżyli zwiedzającym kierunki, na których kształcą się studenci wojskowi: nawigację, mechanikę i budowę maszyn, mechatronikę, informatykę oraz systemy informacyjne w bezpieczeństwie.

Studenci cywilni mają do wyboru trzynaście kierunków: nawigację, informatykę, mechanikę i budowę maszyn, automatykę i robotykę, mechatronikę, bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo morskie państwa, systemy informacyjne w bezpieczeństwie, technologie kosmiczne i satelitarne, stosunki międzynarodowe, wojsko w systemie służb publicznych oraz pedagogikę.

Znaczenie gdyńskiej akademii wzmacnia kilkadziesiąt kierunków studiów podyplomowych, których tematyka wpisuje się w zapotrzebowanie rynku pracy.

Spore wrażenie wywarły na zwiedzających doskonałe warunki do aktywnego spędzania czasu po zajęciach: dwie nowoczesne hale sportowe, przestronna i świetnie wyposażona siłownia, sala do podnoszenia ciężarów, sala do sportów i sztuk walki. W trakcie budowy jest pływalnia, a w planach stadion lekkoatletyczny. Nowoczesność i przestronność widać było także w uczelnianej bibliotece.

Miłym akcentem było to, iż głównym oprowadzającym, oprócz wyżej wspomnianego kapitana marynarki i kierownika Biura Promocji i Kariery AMW, był komandor porucznik Adam CICHOCKI, pochodzący ze Strzelec Opolskich. Zachęcał wszystkich, a szczególnie swoich krajan, do studiowania na Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.

Oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu

Zdjęcia: Wiesław LANG - WSzW02-05-2018
UROCZYSTE PODNIESIENIE FLAGI NARODOWEJ

2 maja o godz. 8:00 rozpoczęły się coroczne obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowane przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu oraz Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu. W uroczystości brali udział komendanci służb mundurowych, Senator RP Grzegorz Peczkis, Starosta Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Małgorzata Tudaj oraz wójtowie gmin: Reńska Wieś, Bierawa, Polska Cerekiew. Wojskową Komendę Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu reprezentował ppłk Jarosław Jalowski oraz mjr Krzysztof Zalewski. Uroczystość miała wyjątkowy charakter ze względu na przypadające w tym roku obchody 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, co podkreślali w swoich przemówieniach przedstawiciele władz lokalnych oraz zaproszeni na uroczystość goście.


30-04-2018
SIATKARZE Z NICH NIE LADA

W dniach 16-20 kwietnia 2018 roku odbyły się w Olsztynie Mistrzostwa Wojewódzkich Sztabów Wojskowych w Piłce Siatkowej.
Reprezentacja złożona z żołnierzy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu i podległych wojskowych komend uzupełnień: w Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu i Opolu zajęła piąte miejsce. Czapki z głów!
Jednak najbardziej cieszy postęp, jaki poczyniła nasza drużyna. W poprzednich latach zajmowała dalsze miejsca, a teraz, mimo nielicznego stanu osobowego żołnierzy WSzW i podległych komend, do podium zabrakło tylko dwóch miejsc.
Życzymy dalszych sukcesów!
Oficer prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu
Zdjęcia: Drużyna WSzW w Opolu w piłce siatkowe26-04-2018
ZMIANA NA STANOWISKU WOJSKOWEGO KOMENDANTA UZUPEŁNIEŃ

W dniu 26.04.2018r. nastąpiła zmiana na stanowisku Wojskowego Komendanta Uzupełnień. Uroczyste przekazanie odbyło się w obecności władz samorządowych regionu, przedstawicieli służb mundurowych i innych partnerów oraz całego stanu osobowego WKU.
Zdający obowiązki ppłk Andrzej Mudrak podziękował wszystkim za bardzo owocną współpracę i życzliwość podczas realizacji zadań. ppłk Andrzej Mudrak także w dniu 26.04.2018r. przyjmie obowiązki Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Brzegu.
Po podpisaniu protokołów, przekazujący i obejmujący złożyli meldunki Szefowi Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu wz. ppłk. Adamowi Kliszce.
Obowiązki objął ppłk Jarosław JALOWSKI, absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile, którą ukończył w 1992 r. Całą zawodową służbę wojskową pełnił na stanowiskach w jednostkach Opolszczyzny: 10 Pułk Zmechanizowany, 10 Opolska Brygada Zmechanizowana, 5 Brygada Pancerna Skorpion, 1 Brygada Saperów. Od kwietnia 2002 r. na stanowiskach w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym, gdzie zajmował się szeroko pojętą problematyką mobilizacji i uzupełnienia potrzeb Jednostek Wojskowych.


25-04-2018DNI OTWARTE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 W SŁAWIĘCICACH

W dniu 25.04.2018r. w Zespole Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu były dni otwarte, na których Wojskowa Komenda uzupełnień wstawiła swój punkt informacyjny.
24-04-2018
ZAWODY SPORTOWE - SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE

W dniu 24.04.2018r. w miejscowości Głogówek odbyły się Zawody sportowe - Sprawni jak żołnierze, na których Wojskowa Komenda uzupełnień wstawiła swój punkt informacyjny.
18-04-2018
TRANSGRANICZNE TARGI PRACY

W dniu 18.04.2018r. w miejscowości Głubczyce odbyły się Transgraniczne Targi Pracy, na których Wojskowa Komenda uzupełnień wstawiła swój punkt informacyjny.
14-04-2018
TRANSGRANICZNE TARGI PRACY

W dniu 14.04.2018r. w miejscowości Prudnik odbyły się Transgraniczne Targi Pracy, na których Wojskowa Komenda uzupełnień wstawiła swój punkt informacyjny.13-04-2018

POŻEGNANIE OFICERA WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ

W dniu 13.04.2018r. na uroczystej zbiórce Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Andrzej MUDRAK pożegnał odchodzącego na wyższe stanowisko do WSzW Opole oficera Wojskowej Komendy Uzupełnień kpt. Tomasz ZBYLUTA.


 29-03-2018

POŻEGNANIE OFICERA WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ

W dniu 29.03.2018r. na uroczystej zbiórce Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Andrzej MUDRAK pożegnał odchodzącego na emeryturę  oficera Wojskowej Komendy Uzupełnień kpt. Marcina KRZEPCZAKA.


 16-03-2018

POŻEGNANIE WIELOLETNICH PRACOWNIKÓW

W dniu 16.03.2018r. na uroczystej zbiórce Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Andrzej MUDRAK pożegnał odchodzących na emeryturę  panią Jadwigę WILGĘ i pana Wojciecha Kraszewskiego.
Jak to się w życiu często „plecie”, że przepracowaliście razem tyle lat Jadziu, Wojtku i to dosłownie siedząc biurko w biurko, wykonując te same obowiązki. Mieszkacie obok siebie, a teraz w jednym dniu kończycie karierę zawodową.
Czyż to nie piękny zbieg okoliczności?.
Przed wami teraz tylko spokojne, sielankowe życie, bez gonitwy z pracy do pracy. Bez stresu, nerwów. Czas na realizacje swoich zainteresowań, pasji.
WOJTKU - pomyśl ile będziesz miał wolnych chwil na łowienie ryb, czytanie książek, spotkania z wnukami.
A TY JADZIU – na odwiedziny rodziny, rozrzuconej po całej Polsce i nie tylko, których Ci nie raz brakowało.
Wielu z nas uczyło się od Was, służyliście zawsze radą, podpowiedzią, doświadczeniem
ZA TO DZIĘKUJEMY.
Z całego serca Wam życzymy wielu wspaniałych, chwil w zdrowiu i pełnym szczęściu, bo oboje na to zasłużyliście. Nie rezygnujcie z planów, z marzeń, bo na to nigdy nie jest za późno…


12-03-2018

KWALIFIKACJA WOJSKOWA W STRZELCACH OPOLSKICH I PRUDNIKU

        W dniu 12.03.2018 r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się szkolenie osób zatrudnionych do zakładania ewidencji wojskowej i prowadzenia pracy świetlicowej dla potrzeb kwalifikacji wojskowej w Strzelcach Opolskich i Prudniku.

Więcej >>>>>

02-03-2018

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

        W dniu 02.03.2018r.  Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu ppłk Andrzej MUDRAK uczestniczył w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wykętych w Głubczycach.


01-03-2018

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

        W dniu 01.03.2018r. Delegacja z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu uczestniczyła w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wykętych w Kędzierzynie-Koźlu.


20-02-2018

ŚLUBOWANIE KLASY MUNDUROWEJ

        W dniu 20.02.2018r. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu wz. mjr Jarosław Krzemiński oraz Szef Wydziału Rekrutacji mjr Krzysztof Zalewski uczestniczyli w uroczystym ślubowaniu klasy mundurowej Zespołu Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu.19-02-2018

KWALIFIKACJA WOJSKOWA W GŁUBCZYCACH

        W dniu 19.02.2018 r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się szkolenie osób zatrudnionych do zakładania ewidencji wojskowej i prowadzenia pracy świetlicowej dla potrzeb kwalifikacji wojskowej w Głubczycach.

Więcej >>>>>

14-02-2018

ROCZNA ODPRAWA ROZLICZENIOWO-ZADANIOWA

        W dniu 14.02.2018r. Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu wz. mjr Jarosław Krzemiński przeprowadził odprawę, której celem była ocena stopnia realizacji zadań w 2017r, określenie głównych zadań na 2018r oraz wskazanie głównych kierunków dziłania w 2019r.
05-02-2018

PRZYWITANIE NOWO PRZYBYŁEGO OFICERA

        W dniu 05.02.2018r. na uroczystej zbiórce Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu wz. mjr Jarosław KRZEMIŃSKI powitał rozpoczynajacego służbę w naszej instytucji mjr Krzysztofa ZALEWSKIEGO.02-02-2018

KOLĘDY ZESPOŁU WOJSKOWEGO ROZBRZMIAŁY NA GÓRZE ŚW. ANNY

        W czwartkowy wieczór 01 lutego 2018 roku o godzinie 18:00 w Domu Pielgrzyma przy Bazylice na Górze Świętej Anny rozbrzmiały kolędy w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.Była to prawdziwa uczta kolędowa na najwyższym poziomie, podarowana przez solistów i orkiestrę, których występy podziwia publiczność na całym świecie. Na koncert zaprosili: Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie – Koźlu oraz Dyrektor Domu Pielgrzyma przy Bazylice na Górze Świętej Anny.Występ zawierał kolędy, zarówno te znane, jak i starodawne, sprzed kilku wieków. Publiczność usłyszała pieśni bożonarodzeniowe w języku polskim, niemieckim i łacińskim. Walory muzyczne wieczoru zostały uzupełnione przez wspaniałe poprowadzenie występu przez Kapelmistrza, który w elokwentny, a jednocześnie bardzo przystępny sposób przybliżał gościom historię i tradycję związaną z tworzeniem i śpiewaniem kolęd.Artyści z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wystąpili na Opolszczyźnie nie pierwszy raz. Ich koncerty wrosły już w program wydarzeń kulturalnych województwa.

Więcej >>>>>


31-01-2018
KWALIFIKACJA WOJSKOWA W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU

        W dniu 30.01.2018 w powiecie kędzierzynsko-kozielskim rozpoczęła się Kwalifikacja Wojskowa 2018r. Przedstawicielem Wojskowego Komendanta Uzupełnień są p. Kazimierz Łoboda oraz p. Marcin Skarżyński. W dniu 31.01.2018r. odwiedzili uczestników kwalifikacji Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu ppłk Andrzej MUDRAK wraz ze starostą Małgorzatą TUDAJ.

Więcej >>>>>

29-01-2018
100 LECIE KOMBATANTA - PANA POR. W STANIE SPOCZYNKU MICHAŁA KUZIEMSKIEGO

        W dniu 100 Urodzin Pana por. w stanie spoczynku Michała KUZIEMSKIEGO w imieniu kadry zawodowej i pracowników Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kędzierzynie-Kożlu, najserdeczniejsze życzenia urodzinowe, zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności, pogody ducha oraz dni pełnych słońca i radości złożyli osobiście Komendant WKU ppłk Andrzej MUDRAK wraz z zastępcą mjr. Jarosławem KRZEMIŃSKIM.

Więcej >>>>>

26-01-2018
KWALIFIKACJE WOJSKOWE 2018

        W dniu 26.01.2018 r. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Kędzierzynie-Koźlu odbyło się szkolenie dla osób zatrudnionych do zakładania ewidencji wojskowej
i prowadzenia pracy świetlicowej, w czasie trwania kwalifikacji wojskowej w 2018 r. dla powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego.

Więcej >>>>>

 


18-01-2018
UROCZYSTE WRĘCZENIE MEDALI

        W dniu 17.01.2018r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się uroczystość wręczenia „Medali za długoletnie pożycie małżeńskie” m.in. byłemu Komendantowi WKU wraz z małżonką Państwu Janinie i Antoniemu Falkowskim.

  Więcej >>>>>

 


 08-01-2018

KOLĘDY ZESPOŁU WOJSKOWEGO ZNOWU ROZBRZMIEJĄ NA GÓRZE ŚW. ANNY

        W dniu 01 lutym 2018 roku o godzinie 18:00 w Domu Pielgrzyma przy Bazylice na Górze Świętej Anny rozbrzmieją kolędy w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 Więcej >>>>>